6.11 Mazurka

Mazurka je jeden z nejhezčích, dynamicky výrazných třídobých tanců, který se k nám dostal ze sousedního Polska a získal si velkou oblibu v českých i moravských krajích. Od sousedské mazurku lehce rozeznáme díky jejímu charakteristickému akcentu na první a třetí dobu. U nás se setkáváme s třemi druhy mazurky:

1. mazurka na tři kroky (vyšlapávaná)

mazurka_na_3_kroky

pro první nácvik je nejjednodušší. Jsou to vlastně tři kroky hladké chůze, při které zvýrazníme každou první dobu taktu podřepem, až dupem. Mazurka na tři kroky je střídnostranná, tančíme ji vpřed.

2. mazurka na dva kroky (poskočná)

mazurka_na_2_kroky

začátek je stejný jako u mazurky na tři kroky, ale ve 3. době je poskok = P krok – L krok – poskok na L (stejně začíná L noha). Tato mazurka je jednostranná, vychází stále stejná noha na první krok. Chceme-li vystřídat nohy, provedeme tři dupy nebo trojnatřásák (tři poskoky na jedné noze). Mazurku na dva kroky tančíme vpřed nebo v otáčení jednotlivě i v páru. 

3. mazurka na jeden krok (přísunná)

mazurka_na_1_krok

skládá se z kroku, přísunu a poskoku = P krok – L přísun k P patě středem chodidla L – poskok na L noze. Tato mazurka je opět jednostranná, tančíme ji šikmo v před nebo stranou.

K procvičování mazurky je vhodné zapojit rytmické dupy a tlesky, rytmický model provádíme jednotlivě i s kontaktem ve dvojici.

Příklad: jednotlivě - 1. doba dup 2. a 3. doba tlesky; nebo - 1. doba tlesk 2. a 3. doba dupy

               ve dvojici – 1. doba tlesk 2. doba vzájemný tlesk do pravých dlaní 3. doba vzájemný tlesk do levých dlaní.

               nebo – 1. doba plesk o stehna 2. doba tlesk 3. doba vzájemný tlesk do obou dlaní

Furiantské kroky      1. s podupy                                       

                              2. s potlesky                                      

                              3. se skoky

Last modified: Monday, 6 May 2013, 3:39 PM